Elkhart Juried Regional

This all-media competition is open to artists 18 years and older who are residents of Allen, DeKalb, Elkhart, Fulton, Jasper, Kosciusko, Lake, LaGrange, LaPorte, Marshall, Newton, Noble, Porter, Pulaski, St. Joseph, Starke, Steuben or Whitley counties in Indiana and Berrien, Branch, Cass, or St. Joseph counties in Michigan.

Each entrant may submit one (1) or two (2) works which must be original in
concept and execution, created within the last two (2) years, not completed under instruction and not previously exhibited at the Midwest Museum or any other competition within the region.
 
An entry fee of $25 for one (1) work or $40 for two (2) works applies.
Click here for the 2017 prospectus.
 
**Please take careful note that the entry form is now 5 pages. This should allow for easy readability and better understanding. You must fill out all pages and bring them with your entries during regular museum hours along with a self-addressed stamped envelope. 

This exhibition is sponsored by the Elkhart County Conventions & Visitors Bureau.

39th Elkhart Juried Regional Award Recipients:

Tim Ackerson, Edwardsburg, MI

“Earth, Wind, & Fire”, wood            

Jack & Karen Cittadine Purchase Award

“Coal Blossom”, wood                                  

Jennifer Abrell & Gordon Hughes Purchase Award

Mary Amador, Goshen, IN

“Where Moth & Rust Destroy”, color pencil & acrylic on wood

Ken & Kathy Zienty Mixed Media Award

Stephen Beck, Elkhart, IN

“The Shallows”, digital color photograph    

Mary Feddersen Memorial Purchase Award for Photography donated by Susan Lehman & Connie Minzey

Tony Bianco, Chesterton, IN

“East Chicago Mills”, watercolor                 

Warrick & Boyn Purchase Award

Laurie Schirmer Carpenter, Valparaiso, IN

“White Barn in Autumn”, oil            

Drs. Daniel & Linda Burns Purchase Award

John K. Cassady, Sturgis, MI

“Comes a Dawn”, oil on masonite                

Jonas Howard Memorial Merit Award for Painting

Sharon Chupp, Elkhart, IN

“River Lane, Elkhart, IN”, acrylic                

Bill & Mary Kuhn Purchase Award

Frances Cox, Michiana Shores, IN

“Two White Vases”, oil                                            

Drs. Terry Bryant & Liz Elliott Purchase Award

“Blue Vase”, oil                                            

Steve & Traci Bollero Purchase Award

Kaylee Dalton, Elkhart, IN

“Dark Lush (Landscape)”, mixed media                  

Best Drawing Award

Jerry Ginther, Rochester, IN

“Looking Back”, graphite                             

Jack & Karen Cittadine BEST of SHOW

 

above: Jerry Ginther- Rochester, IN.

Lea Goldman, South Bend, IN

“Circus Bear”, oil                                          

Susan & Mark Henshaw Purchase Award

“Time Goes By”, mixed media                                 

Best Painting Award

Ricc Havens, Elkhart, IN

“The Butterfly”, wood                                               

Connie Fulmer Purchase Award

Todd Hoover, South Bend, IN

“Quaternary #1”, digital b&w photographs 

Ronald Miazga Mem. Purchase Award for Photo.

Judy Wenig-Horswell, Elkhart, IN

“Nest”, pit-fired ceramic                                          

Stan & June Disher Purchase Award

“Poppy Bugs in the Jungle”, cast bronze & ink       

John & Sharon Feddersen Purchase Award

Susan Johnston, Stevensville, MI

“St. Simons Island”, digital photo w/ goldleaf         

Rob & Nanci Wirt Purchase Award

Natalie Klein, South Bend, IN

“Red Hills”, acrylic                                       

Jon & Meghan Wenger Purchase Award

Bill Kremer, Edwardsburg, MI

“Sculptural Vessel #1”, soda-fired stoneware 

Steve & Jane Poe Purchase Award

Robert Kuntz, South Bend, IN

“Earth Mother”, wood                                   

Dr. Rick & Cynthia Burns Purchase Award

Dick Lehman, Goshen, IN              

“Northern Lights”, stoneware                       

Dr. Brian & Summer King Purchase Award

Jeff Longenbaugh, Elkhart, IN

“Family - 2016”, digital black & white photo

Best Photography Award

Kathy Los-Rathburn, Griffith, IN

“Laden with Snow”, watercolor

Trudy Basquin Memorial Purchase Award

Sunday Mahaja, Goshen, IN

“Royal Highness”, welded steel                                

Scott & Kristin Mereness Purchase Award

Julie Manfredi, Elkhart, IN

“Puzzle Pieces of My Mind”, acrylic           

James Rieckhoff Purchase Award

Cynthia H. Marks, Elkhart, IN

“Circles & Leaves”, stoneware                     

Jack & Angie Welter Purchase Award

David Marks, Elkhart, IN

“M-22 Barn”, digital color photograph                    

Dr. David Regan Purchase Award

Tom Meuninck, Walkerton, IN

“Hellelujah”, porcelain                                             

Best Ceramic Award

Drs. Wesley Mark & Mary Harder Purchase Award

Bonnie Rock, Plymouth, IN

“In a Little Town Called Plymouth”, mixed media  

Best Mixed Media Award

Justin Rothshank, Goshen, IN

“Swamp Jar”

Robert Weed Plywood Corporation Purchase Award

Susie Russell, Granger, IN

“O Canada!” oil                                             

Rex & Alice A. Martin Purchase Award

Katharine Schmidt, Elkhart, IN

“Baby Gaia”, ceramic                                   

Best Sculpture Award

Marcia Sindone, LaPorte, IN

“Orphan Train”, mixed media                      

William & Jeanne Batten Mem. Merit Award for Sculpture

Diane Tesler, Kewanna, IN

“East of Rochester”, oil                                

Craig Gibson Purchase Award

Mark Vander Vinne, Porter, IN

“Woods Shadow Play”, oil                            

Joe & Yohanna Greenlee Purchase Award

Mona Witt, Granger, IN

“First Light”, cold wax oil                                        

Cornerstone CPA Group LLP Purchase Award

Thomas Zuber, Osceola, IN

“Refracted Souls”, acrylic                            

Michael & Rebecca Kubacki Purchase Award